Ikonikus sorozatok: Dallas

 

 
 

Ha van sorozat a televíziózás történetében, ami Magyarországot abszolút fogva tartotta jó értelemben, akkor az biztosan a Dallas volt. A szappanoperák szappanoperája.

Amerikában 1978-ban debütált, de hozzánk csak 1990. december 31-én robbant be. Máig a nemzetközi televíziózás egyik legnagyobb sikere. 357 epizódból áll, és pontosan olyan klisékre épül, amelyre épülnie kell a sikerhez.

Helyszíne a Texas állambeli Dallas. Minden az olaj és a pénz körül forog. Szereplői gazdagok, szépek, féltékenyek és gonoszak, de a másik oldalon a szerénység, kedvesség és a hűség is képviselteti magát. Az alapállás szerint két család áll szemben egymással, de az egyik jóval dominánsabb, ám egyik tagja egy szép napon elveszi feleségül a másik család csinos hölgytagját. Kell ennél nagyobb baj, ha valaki gazdag és hatalomra vágyik?

A Southfork ranch, ahol a történet jelentős része zajlik, hatalmas, saját törvényeivel és szabályaival. Ebből a környezetből lóg ki a legkisebb fiú, Bobby Ewing, aki megnősül, és hazaviszi az ellenség, Barnesék lányát. A Ewingok és a Barnesok ősidők óta gyűlölik egymást. Ez még oda vezethető vissza, hogy egykor, hogy még az 1930-as években Jock Ewing és akkori társa, Willard „Tintás” Barnes között elmérgesedett a viszony: Jock kitúrta barátját a Ewing Olajtársaságból, és elvette feleségül azt a nőt, akit szeretett, Eleanor „Ellie” Southworth-t. A Southworth família nem olyan volt, mint a Ewing: tehenészek voltak, egy ranchot tartottak fent, szerették a földet és a marhákat. Házasságuk után a családi birtok, Southfork lett a Ewingok otthona.

Így indul a történet, és nem is csillapodik a viszály, mert a család legidősebb fia, Jocky nem épp a morál és a becsület megtestesítője. Számára minden eszköz megengedett, ha el akarja érni a célját. Szöges ellentétben áll sármos öccsével, Bobbyval, akibe fél Magyarország szerelmes volt akkortájt.

Maga a sorozat azért is lett határtalanul népszerű, mert betekintést engedett a gazdagok és szépek világába. A néző kedvére csodálhatta a pazar házat, ahol mindenki együtt lakott, a hölgyek ruháit, ékszereit, és azt a semmittevést, amelyet csak a vásárlás tarkít időnként. A szereplők, mint más földi halandók ügyeket intéznek, újságot olvasnak, megbeszélik a pletykákat, féltékenykednek, szenvednek és közben olykor-olykor tragédiák, szerencsétlenségek árnyékolják be napjaikat. Részük van magánéleti kudarcokban, üzleti vállalkozások csődjében, zsarolásban, fenyegetésben, és a sorozatot nézve a néző rájön, hogy a gazdagság sem garancia a boldogságra.

Imádtuk gyűlölni Jockyt, aki számító és ravasz, vedeli a whiskyt és a hűséget hírből sem ismeri. Felesége pokolian szenved mellette, ezért ő sem kerüli el más férfiak társaságát, de az alkoholt sem. Bobby a kedves, a jóságos, aki folyton a sarkára akar állni, de nem sikerül neki, megmutatja, hogy jónak lenni jó, csak nem mindig kifizetődő. Neje a vonzó és talpraesett Pamela, aki nem hagyja eltiporni magát, pedig a család nem repes érte. Aztán csendes Ray, a farm intézője is feltűnik itt-ott, ahogy a Ellie Ewing is, akinek jámborsága példaértékű.

A sorozat belső jeleneteit a Culver Cityben található MGM stúdióban forgatták. A stáb csak a külső jelenetek forgatására utazott csak Texasba, többek között Dallasba és Friscóba. Általában csak 6-8 hetet tartózkodott Texasban egy-egy évad leforgatásakor. A 13. évadra a megemelkedett költségek miatt minden jelenetet már Kaliforniában vettek fel, így a Southfork Ranch másolatát is felhúzták egy stúdióban.

Meg kell még említenünk a sorozat zenéjét is, amely jelentős mértékben hozzájárult a film sikeréhez. A felvezető képsorok mindegyike sugallta a gazdagságot, a kapitalizmus cseppet sem diszkrét báját, de mi nézők a 90-es évek elején kiéhezve az újra csak azt láttuk, hogy a szépek és tehetősek is lehetnek szerencsétlenek, betegek, és nekik is annyi boldogság jut, amennyi másoknak. Egyszóval szerettük a karaktereket, a tájat, a folytonos intrikákat, és szenvedtünk, amikor pl. Bobby Ewing váratlanul „meghalt”. Szerencsére Amerikában már feltámasztották, és így a mese végére minden jó lett.

A forgatás befejezése után a Southfork Ranch konferencia- és rendezvényközponttá vált. Egyik szárnyában a sorozatra emlékező kiállítást rendeztek be. A Texasi Parkerban található, 40 km-re Dallastól. 1970 -ben építette Joe Duncan, aki után először Duncan Acres-nak hívták. (A rajongók zaklatása miatt a családjával idővel elköltöztek.) Az enteriőrjét szándékosan a Dallas fényűző stílusában alakították ki. Az épület méreteihez hasonlóan a sorozatban látott belső terek szintén jelentősen különböznek a valódi helyiségektől. A kertje, kevesebb, mint egy hektár területű. Itt csak a kültéri jeleneteket vették fel. Az epizódokban látott szobákat az MGM stúdióiban építették fel. (Forrás: Wikipédia)

 

Kép forrása: Pinterest

Oktatás és nevelés területén dolgozom, de minden szabadidőmben írok. Szeretek belesni a hétköznapok függönye mögé és közben keresem az embert, a nőt a jól legyártott álarcok mögött. Néha meséket is írok, de gyakrabban novellákat, cikkeket és apró vicces történeteket.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here