Egy kiállítás margójára – Peter Lindbergh divatfotós a Műcsarnokban

 

 
 

Ez a valamivel több, mint 50 képből álló kiállítás azok kedvence lesz, akik szeretik a fekete-fehér képeket, a természetességet és a modellekről, színészekről készült felvételeket. A 80-as, 90-es években még nem árasztott el bennünket a divat világa ily mértékben, mint manapság, és nem is éltük a fényképek forradalmát. Ha modelleket láttunk, akkor nem személyiségükre koncentráltunk, hanem arra a termékre, amiket bemutattak. Ebbe az időszakba robbant be Peter Lindbergh, aki szerette elkerülni a pózokat, a beállított alanyokat, és a könnyedségre, természetességre helyezte a hangsúlyt. Őt tartják ma a divatfotótás atyjának.

Lindbergh viszonylag ismert fotós volt a 80-as évek elején, és amikor a Vogue felkérte fotózásra, egyszerűen visszautasította, mert más elképzelései voltak. Nem kedvelte az agyonsminkelt, merev beállításokat. Ezek után végképp kíváncsiak lettek munkáira, és miután bemutatkozott, hatalmasat robbant elképzeléseivel. Különösen nagy dolog volt az, hogy modelljeit kivitte az utcára. A divatfotózás nyitóképe, amelyen a legnagyobb modellek voltak láthatók, 1990 januárjában a British Vogue címlapjaként jelent meg, mindmáig ezt tartják az egyik legfontosabb képnek. Ez indította el a modellek forradalmát.  Naomi Campbell, Cindy Crawford, Linda Evangelista, Tatjana Patitz és Christy Turlington ekkor még nem volt mindenki számára ismert, de ezután az emberek már beazonosították őket, és elkezdődött a rajongás korszaka, amit ma már jól ismerünk.

A kiállítás alatt mintha egy régi filmet néznénk, de mégse avítt. Úgy repít bennünket a hőskorba, hogy nem győzzük csodálni az egyszerűséget, a játékosságot, és a képeken látható különleges arcokat.

Lindbergh a modellek mellett számos színésszel is együtt dolgozott, köztük Nicole Kidman-nel, Brad Pitt-tel vagy a csodálatos Monica Belluccival. Négy évtizedes pályájának munkáiból most csak ízelítőt kaphatunk, de annyival magával ragadóak a felvételek, hogy a tripláját is szívesen megcsodálnánk.

Művei a világ számos múzeumában, kiállítótermében fellelhetők. Budapesten a Műcsarnok ad helyet munkásságának, ahol egy rövid vetítés részese is lehet a látogató. Mindenképp érdemes betérni, különösen azoknak, akik kedvelik a különleges és izgalmas felvételeket és a sablonmentes látásmódot ismert emberek főszereplésével.

 

Kép forrása: Pinterest

Oktatás és nevelés területén dolgozom, de minden szabadidőmben írok. Szeretek belesni a hétköznapok függönye mögé és közben keresem az embert, a nőt a jól legyártott álarcok mögött. Néha meséket is írok, de gyakrabban novellákat, cikkeket és apró vicces történeteket.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here