Az ősz egy különleges időszaka a kulináris élvezeteket évszakokhoz kötő, a konyhában szívesen időt töltő gasztromágusoknak. Sokszínű, sokféle, és rengeteg alapanyagot kínál ilyenkor a természet, amit felhasználhatunk a saját konyhánkban is. A kertekben megszaporodnak a szőlőtőkék között serénykedő szüretelők, az alma, és körtefákon érett gyümölcsök kínálják magukat, hogy a tányérunkra kerüljenek. A vénasszonyok nyara a kertek alatt bandukol, kikandikál a fügebokrok közül, és a száradó kukoricaszárak között megbúvó őszi napsugárban készre érett kukorica is sok finomsággal örvendeztet meg minket. Amikor a tányérra tesszük az ősz ihlette ételt, hangulatot teremtünk szeretteinknek, a családunknak, hiszen ízt, illatot társítunk az évszakhoz.
Ma egy nagyon finom őszi ételt hoztam nektek, ami a szezonhoz kapcsolódik, és talán már sokan hallottatok róla, de még nem volt merszetek kipróbálni.
Az ősz igazi slágere a szőlő, ám most nem csak magát a gyümölcsöt tesszük terítékre, hanem a szőlő levelét fogjuk felhasználni. Az étel neve: töltike.
Ahány táj, annyiféle töltike, én most egy egyszerű alapételt kínálok nektek, de ezt nyilván tetszés szerint variálhatjátok kedvetekre.
Hozzávalók:
6-8 db szőlőlevél
(Figyeljetek a levél vastagságára, a zsengébb leveleket javasolnám)
50 dkg darált sertés vagy marhahús, esetleg ezek egyvelege
1 bögre rizs
1 nagy fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
só, bors, pirospaprika, esetleg ételízesítő (nyilván ezt ízlés szerint tegyétek bele, ne féljetek kóstolni! )
Nagy doboz tejföl.
Elkészítés:
A szőlőlevelet alaposan mosd meg, és forró vízben főzd 3-5 percig. Ezután szűrd le, egy kis hideg vízzel is átlöbbölheted, hamarabb kihűl, és gyorsabban fel tudod használni.
A rizst sós fűszeres vízben főzd meg, majd szűrd le.
A felaprított vöröshagymát kevés olajon párold meg, majd dobd rá a darálthúst, és fehéredésig piritsd át. Ekkor következik a fokhagyma, amit ajánlott fokhagymanyomón átpréselni, ezután hozzákeverni a húshoz.
Míg ez vígan rotyog, beleadagolod a fent felsorolt klasszikus fűszereket. Ízlés szerint tehettek bele kaprot, bazsalikomot, petrezselymet, kakukkfüvet.
(Aki ignorálta az étrendjéből a vörös húsokat, nyugodtan elkészítheti darált csirke, vagy pulykahússal, ma már a multik polcain ezekkel is találkozhatunk.)
Ha a hús megpuhult, igényel 10 perc párolást, hozzákeverheted a megfőtt rizst. Még ne vedd le a tűzről, hanem rotyogtasd össze egy-két percig.
Terítsd ki a tenyeredbe a szőlőlevelet, és helyezz egy kis gombócnyit a levél közepére.
Figyelem, most jön a neheze! Tekerd bele a gombócot a levélbe, majd az így keletkezett hússal töltött henger egyik végén kilógó szőlőlevelet, tömködd bele a henger közepébe.
Gyakorlott gasztromágusoknak ez gyerekjáték, hiszen a töltött káposzta tölteléke is ezen a módon készül. Ha ezzel megvagy, a másik végét is szuszakold bele, és már készen is van a „tőttikéd” ahogy nagyanyám mondaná.
A tejfölt egy kanállal alaposan keverd meg, hogy kicsit folyós legyen. Keverj bele egy kevés apróra vágott kaprot. A töltikéket tedd tálra, keresztirányban öntsd nyakon őket a kapros tejföllel, és tedd a családod asztalára.
A siker, és az őszi hangulat megteremtése garantált.
Jó étvágyat! 🙂
Írta: Szegő Lindi
Fotók: kadarka.net mindmegette.hu nosalty.hu turkinfo.hu cookingmania