Sokunk számára a takarítás fárasztó és kellemetlen kötelesség. Hiába gondoljuk, hogy rend a lelke mindennek, és nem csak a lakás tisztul meg, hanem a lélek is, szeretjük halogatni. De mi történik valójában, ha rendet rakunk magunk körül? Tényleg jobb lesz a közérzetünk?
Bátran kijelenthetjük, hogy a csillogó és illatos lakás örömmel tölt el bennünket, főleg akkor, ha közben képesek voltunk megszabadulni a felesleges kacatoktól. A pszichológia szerint a környezet állapota közvetlen hatással van a lelkiállapotunkra. Az elhanyagolt lakás, a rendezetlenség szorongást kelt. A takarítás során nemcsak a tárgyakat tisztogatjuk és tesszük a helyükre, hanem gyakran a gondolatainkat és az érzéseinket is.
Életünk során biztosan észrevettük már, hogy a takarítás jelenthet olykor egy kis győzelmet is, már ha nem akarunk másra erősen koncentrálni. Ha vizsgákra készülünk, szakítottak velünk vagy megbántottak bennünket, akkor odahaza megtehetjük, hogy visszavesszük az irányítást, és rendbe tesszük a konyhaszekrényt például, ami megelégedéssel tölthet el bennünket.
Sokan zenére mosnak fel, vagy podcasteket hallgatnak, de vannak, akik csenddel töltik fel a mozdulataik ritmusát. Az agy lecsendesedik, olyasmit irányít, ami rutinosan működik, és ki hinné, de jó gondolatok születhetnek bennünk, mert elengedjük a szorongást vagy az irányítási kényszert. Olyan ez, mint valami meditáció. Különösen azoknak lehet hasznos, akik nehezen kapcsolnak ki más módszerekkel.
Ha eljutunk arra a pontra, hogy kidobjuk a lakásunkból a lomot, ha le tudunk mondani olyan tárgyakról, ruhákról, amiket nem használunk évek óta, akkor tulajdonképpen a múlt egy darabját engedjük el. Nem véletlenül hódít a minimalizmus. Túl sok olyasmi vesz körül bennünket, ami kacat, és nincs rá szükségünk. Vannak ajándékok, amik nem tetszettek, de továbbadni se tudtuk őket, pólók, ami egy elmúlt kapcsolatra emlékeztetnek, vagy apróságok, amelyek egy be nem teljesült életszakaszt szimbolizálnak. Amikor ezektől megszabadulunk, könnyebb lesz a lelkünk, nem beszélve a helyről, amit nyerünk általuk.
Fontos hangsúlyozni, hogy nem mindenki egyformán viszonyul a rendhez. Akadnak olyanok, akiket kifejezetten zavar, és a káoszban érzik magukat otthon. Míg némelyek nem tudnak elaludni, ha a mosogatóban maradt két bögre, egyesek azt se bánják, ha hegyekben áll a mosatlan edény. A takarítás nem büntetés, de nem is jutalom, hanem csak egy eszköz lehet a belső békéhez. Annak, akinek erre van szüksége.
A tisztaság fél egészség, de lehet egyfajta önterápia is. A kutatások is ezt bizonyítják:
Dr. Nicole R. Keith az Indiana Universtyről egy tanulmányában kimutatta, hogy azok az emberek, akiknek otthona tiszta és rendezett, azok nagyobb valószínűséggel aktívabbak fizikailag, és a egészségi állapotuk is jobb. A rend arra motiválhat bennünket, hogy sokkal jobban törődjünk magunkkal.
Dr. Sherrie Bourg Carter pszichológus azt írja egyik cikkében, hogy „a rendetlenség folyamatos, alacsony szintű stresszforrásként működhet, mely lassan aláássa a mentális egészséget.” Ez alatt azt kell érteni, hogy pl. a szétdobált tárgyak látványa megterheli az agyat, és akadályozza a nyugalom kialakulását.
Mindenesetre nagyon fontos szerepe van az életünkben, mert a rend annak jele, hogy képesek vagyunk az életünket irányítani, bár a ló másik oldalára sem szabad átesni, hisz attól is szoronghatunk, ha nem tökéletes a lakásunk, az irodánk, pedig élnünk kell benne, és nem egy magazin számára készítjük elő fotózásra.
A léleknek nem steril környezetre, hanem egyensúlyra és harmóniára van szüksége. Néha a rendezett tér segít, máskor pedig a rendetlen, és ezzel nincs is semmi baj, ha nem görcsölünk rá.
Kép forrása: Pinterest