Vigyázat! Felkavaró tartalom következik! 18+ !
Dominique Pélicotra 2020-ban figyelt fel a rendőrség, miután a biztonsági őr egy áruházban azon kapta, hogy nők szoknyája alá fotózik. Elkobozták az elektronikus eszközeit és egy adattárolón 20 ezer fényképet és videófelvételt találtak az “abúzusok” című mappában, arról, hogy magatehetetlen feleségét 72 különböző férfi megerőszakolja.
Mindez Franciaország egyik városában történt, és mintegy 10 éven át. Gisèle Pélicot azt hitte, közel áll férjéhez, hiszen ötven éve ismerték egymást. A férfi rendszeresen elkábította a feleségét és felkínálta őket idegeneknek, akiknek egy rakás szabályt be kellett tartaniuk, mielőtt a lakásba léphettek volna. Nem használhattak erős parfümöt, nem dohányozhattak, és türelmesen kellett várniuk a közeli parkolóban addig, amíg a férfi nem jelezte, hogy Gisèle magatehetetlen állapotba került. Többen azt nyilatkozták, hogy ők az egészet szerepjátéknak gondolták.
Nehogy azt higgyük, hogy akik jelentkeztek az erőszakra különösebben kitűntek a tömegből. Volt közöttük ápoló, tanár, rendőr, katona és újságíró is. Akadt olyan, aki hatszor is visszatért. Az elkövetők életkora 26 évestől 74 évesig terjedt. Ezt az elképesztő barbárságot nehéz megmagyarázni. Adva van férj, aki egy évtizeden át altatót kevert felesége ételébe, italába, hogy levideózhassa az erőszakot, ami eleve azt jelenti, hogy ő egy szörnyeteg. De ott vannak a jelentkezők, nem kevesen, 72-en, legalábbis ennyit sikerült beazonosítani.
A férj azt nyilatkozta, hogy az elkövetők tisztában voltak azzal, hogy a nőt elkábította, bár egyesek azt mondták, hogy ők csak segíteni akartak a házaspárnak szexuális vágyaik kiélésében. Egyébként húsz elkövetőt a rendőrségnek nem sikerült azonosítani, ők még szabadlábon vannak.
A szeptemberben kezdődő per december 19-én zárult.
A most 72 éves Gisèle Pelicot, az egykori logisztikai menedzser és hétgyermekes nagymama feminista hőssé vált, miután ragaszkodott ahhoz, hogy a tárgyalást nyilvánosan tartsák meg, hogy felhívja a figyelmet a kábítószer okozta nemi erőszakra és visszaélésekre. „Nem nekünk kell szégyenkeznünk, hanem nekik” – idézte szavait a The Guardian.
Bátorsága jelentős mértékben hozzájárult a szexuális erőszakról szóló globális diskurzus elindításához, és hatalmas vitát váltott ki Franciaországban arról, hogy ki kellene-e terjeszteni a nemi erőszak jogi meghatározását a beleegyezés konkrét említésére – mondja a brit lap.
„A tárgyaláson elhangzott bizonyítékok egyik legmegdöbbentőbb eleme, hogy Dominique Pelicot milyen könnyen tudta beszervezni állítólagos bűntársait. Sokuknak volt munkája. A legtöbbjük apa. Az élet minden területéről érkeztek, a legfiatalabb a húszas, a legidősebb a hetvenes éveiben járt” – írja a perről a France24.
A férjre végül a maximális 20 évet szabta ki a bíróság. Bűnös vagyok azért, amit tettem. Mindent tönkretettem, mindent elvesztettem. Meg kell fizetnem” – mondta még szeptemberben, a per kezdetén. Az ítéletet azonban bármiféle érzelmi reakció nélkül fogadta.
A történések hűen rávilágítanak arra, hogy a világ megromlott, még inkább, mint régen, és talán azokban sem bízhatunk maradéktalanul, akik velünk vagy mellettünk élnek. Ez azonban mély sebeket és törést jelent mindazoknak, akiknek még maradt jóságba és emberségbe vetett hite. Sajnos, ha a bűnről van szó, nem biztos, hogy túl messze kell keresgélnünk, hogy tanúi legyünk. Szótlanul, elfordulva azonban nem mehetünk el mellette.