Hogy nagy szerelem volt-e, nem vagyunk hivatottak eldönteni, ahogy azt sem, valóban valódi szerelem volt-e. Mindenesetre Molnár Ferencről köztudott volt, hogy bár rajongott a nőkért, nem volt velük sem túl kedves, sem romantikus. Időnként eljárt a keze, és a hűség se tartozott erényei közé.
Az olvasóknak mindig nehéz azzal szembesülni, hogy kedvencük, legyen az író, költő vagy épp más ismert személyiség, a valóságban messze nem az, akit a művei alapján megismerhettünk. Molnár Ferenc sem, hiszen a kifinomult és szarkasztikus humoráról híres, kiváló író, A Pál utcai fiúk szerzője sem volt makulátlan férfi, erről Fedák Sári és Vészi Margit is bőven tudott volna mesélni, ahogy az érte rajongó nők bármelyike.
Darvas Lili 24 éves volt, amikor az író szemet vetett rá. Nem gátolta ebben az sem, hogy ő épp kétszer annyi volt, hiszen országosan elismert írónak számított már régóta. Még házas volt, de nem különösebben foglalkoztatta, hamar és csendben elvált Fedák Sáritól, és elvette a fiatal színésznőt, aki nem sokkal később szembesült az író lobbanékony természetével, de ő nem hagyta magát.
Amikor egy alkalommal meg akarta ütni, Darvas Lili felkapott egy réz gyertyatartót és megfenyegette, hogy ha kezel emel rá, azzal üti agyon adandó alkalommal álmában. Házasságuk titka abban rejlett, hogy szinte alig éltek együtt. Ha találkoztak, inkább utazgattak, vagy luxusszállodákban töltötték az időt, ami csak néhány hét volt évente. Mondhatnánk, így könnyű, és bizonyára így is volt, hiszen Darvas Lili bár felesége volt Molnárnak, szinte csak érzéki partner szerepét töltötte be. Ez azonban megfelelt mindkettőjüknek. Az író kedvére dolgozhatott és kereshetett más nőket, akikkel simogathatta egoját. A nyitott házasság ideálisnak tűnt számukra.
A történelem azonban az ő életükbe is belerondított. A náci Németország térhódítása meghozta a zsidóság elleni gyűlölet felerősödését. A színésznő karrierje bár felfelé ívelt, származása miatt tudta, hogy élete veszélybe kerülhet. Így 1938-ban kiment Amerikába egy szerep kedvéért, ahol szintén sikeres lett ellentétben más, itthon neves színészekkel. Együtt játszott Charlton Hestonnal és Ronald Reagennel is, és úgy tűnt, nem kíván visszatérni. Hívta Molnárt, de ő sokáig nem akaródzott menni, hiszen Magyarországhoz kötötték a sikerek. Aztán mégis ráállt. Természetesen New York-ban is külön éltek, és a feleség egyéltalán nem csodálkozott azon, hogy férje nem sokkal később kivitette a szeretőjét, Bartha Vandát, aki egyben a titkárnője is volt. Mindvégig tudta, hogy vele csalja, de nem törődött vele. A hármas úgy tűnt, hogy a korabeli viszonyok között jól működik, hiszen Molnár a Plaza Hotel hetedik emeletén lakott, míg a lány a 15.-en. A feleség meg nem messze a szállodától.
1947-ben mindez a múltté lett, mert Bartha Vanda öngyilkosságot követett el. Sokak szerint akkor tudta meg, hogy egész családja odaveszett Auschwitzban, de egyéb körülmények is közre játszhattak. Az író ettől a pillanattól kezdve többé már nem volt önmaga. Összetört. Nem akart írni, nem akart semmit tenni, csak ült a szobájában és Darvas Lilin kívül senkit nem engedett magához.
Amikor 1954-ben meghalt, felesége ugyanoda temettette el, ahová a szeretőjét. Egymás mellett nyugszik ma is Molnár Ferenc és Barta Vanda. Furcsa élet, furcsa szerelem, de talán senki nem mondhatja meg, ki kit szerethet és hogyan.
Egy biztos, a színésznő később is hazajárt, filmezett itthon, és kérésének megfelelően őt is a Linden Hill temetőben helyezték végső nyugalomra a férje közelében. Nem mellé, de nem messzire tőle, ahogy életük során.
Kép forrása: Pinterest