A kedden keletkező tüzek villámgyorsan apokaliptikus állapotot idéztek elő Los Angelesben. A világ aggódó tekintete a milliók által ismert és csodált Hollywood felé fordul, és döbbenten figyeli, hogy pusztulnak el ikonikus épületek és területek Los Angelesben. A legutóbbi adatok szerint tíz halálos áldozata is van a tűznek, 100 ezer embert kellett evakuálni, és mintegy 160 ezer kapott figyelmeztetést. Több, mint tízezer épület vált a tűz martalékává. Különösen nehéz időjárási viszonyok nehezítik az oltást, arról nem beszélve, hogy a Santa Ana nevű szél a tűz terjedésének kedvez.
A hatóságok szándékos gyújtogatásra is gyanakodnak, de nem szabad kihagynunk azt sem, hogy a mérhetetlen szárazság és a klímaváltozás jelentős mértékben hozzájárult a pokoli állapotokhoz. Ebben az időszakban a városban sok eső szokott esni, most azonban május óta nem esett. Bozót -és erdőtüzek nem ritkák errefelé, de ekkora veszélyt még sose jelentettek.
Az emberek jó része azért figyelt fel az eseményekre, mert a hírességek házai se kerülték el a pusztulást, de tudni kell azt is, hogy rengetegen élnek arrafelé, akik nem híresek, egyszerűen a jobb élet reményében költöztek azokra a területekre, nem beszélve az óceán vonzerejéről.
A tűz villámgyors terjedésében közrejátszott az a tény is, hogy hamar kifogytak a víztározók, és bár az óceán közel van, a hatalmas füst és az egyre erősödő szél miatt a helikopterek nem tudtak felszállni. A tűzoltóautók gyors haladását nagy mértékben akadályozták a törmelékek és a kidőlt fák, így azok eltakarítása is bár megkezdődött, nem haladt nagy iramban. Jelenleg tízezernél több tűzoltó vesz részt az oltásban, de még Mexikó is küldött segítséget.
A Pentagon helyettes szóvivője a védelmi tárca pénteki sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy a kaliforniai Nemzeti Gárda 600 tagja kapcsolódott be a tűzvésszel kapcsolatos feladatokba, valamint több száz katonai rendőrt is kivezényeltek, és 500 tengerészgyalogos is készenlétben áll. Sabrina Singh elmondta, hogy a hadsereg 10 helikoptere is segít az oltásban és a kutatás-mentésben, valamint 8C–130-as repülőgépet aktiváltak légi oltásra alkalmas berendezéssel felszerelve, amelyek közül kettő már pénteken megkezdte működését.
Természetesen a rendőrség sem tétlenkedik, mert a katasztrófa bekövetkeztével, ahogy az már lenni szokott, megjelentek a fosztogatók. Kalifornia saját Pompej-e napjait éli, és egyelőre nem látszódik a vég, ugyanis nem egy helyszínen tombolnak a lángok, hanem legalább három területen. A legszörnyűbb, hogy félelmetesen rövid idő alatt annyi terület pusztul el, amennyivel a tűzoltók bármennyire igyekeztek, nem birkóznak meg. Látszik, hogy a természet, a tűz az úr, és nem kímél se szegényt, se gazdagot. Valószínűleg a jelenleg 50-60 milliárd dolláros kár jóval nagyobb lesz, de még súlyosabb lesz a lakhatási hiány, nem beszélve az emberi lelkekben esett kárról, vagy annak következményeiről, amit a pusztítás okoz.
A média tele van azzal is, hogy Paris Hilton, Anthony Hopkins, Mel Gibson malibui háza is elpusztult. De lakhatás, vagy bármilyen fedél nélkül maradtak sokan, akik attól félnek, hogy nem kapnak támogatást, vagy attól tartanak, a biztosító nem fizet nekik.
Végezetül nem szabad és nem lehet figyelmen kívül hagynunk a tényt, hogy a természet erősebb az embernél. Látjuk, tapasztaljuk, és minden okoskodás nélkül mondhatjuk, fejet kellene hajtanunk, és alázatosabban kellene élnünk a Föld bolygón.
Ahhoz, hogy a pokol lecsendesedjen, leginkább esőre lenne szükség, de az előrejelzések szerint a következő hét napra nem várható csapadék az adott területen. Ez azt jelenti, hogy minden a szeleken múlik, már az is segítene, ha lecsökkenne az erőssége, ahogy az irányának változása nedvesebb levegőt hozna. Allison Santorelli meteorológus korábban arról számolt be, hogy szerinte a szél péntekre kicsit alábbhagyhat, de ez még mindig nem túl sok, a jövő hét elejére pedig vissza is erősödhet.
Kép forrása: Pinterest