Ha van rajzfilm, ami talán soha nem megy ki a divatból, az biztosan a Vuk. Örökérvényű, tele szeretettel, humorral és olyan értékekkel, amelyek minden ember számára fontosak. Fekete István csodálatos művet alkotott, és leírásai olyan világot tár elénk, amely kevés ember lelkében létezik. Könyve szinte azonnal megfilmesítés után kiáltott, de erre 1981-ig várni kellett.
Az animációs rajzfilm rendezője Dargay Attila volt, zenéjét Wolf Péter szerezte. Nincs ma olyan ember, különösen az idősebb generációkból, aki ne tudná fejből a rajzfilm slágerét. Beleívódott a magyar kultúrtörténetbe, és legyünk bárhol a világon, ha meghalljuk, azonnal átmelegszik a szívünk.
A jól ismert történet szerint már a film első képkockáin megismerjük a rókacsaládot, amelyben nemrég születtek meg a kisrókák. Íny, az anya védelmező szeretettel terelgeti őket, miközben Kag, az apa vadászatra indul, mert a népes család élelemre vár. A kölykök közül a legéletrevalóbb Vuk, aki épp csintalansága és okossága miatt kapja nagyapja nevét. Hamar árvaságra jut, és nagybátyja fogadja védőszárnyai alá, aki meglepve tapasztalja, hogy őt nem ölte meg a Simabőrű. Vuk ügyes tanítvány, és lassan megtanulja az erdő, mező törvényeit, azt is, hogy nem mindig könnyű boldogulni a rókaéletben. Az árvaság nehéz, de megerősíti. Karak személye a tökéletes tanítóé, mert nem okoskodik, nem fegyelmez, de tudja, hogyan kell a szertelen kisrókát szeretettel okítgatni. Közben büszkén figyeli, hogy mennyivel különb, mint sok más társa az erdőben. Még arra is képes, hogy a Simabőrű fogságából kimenekítsen egy rókalányt.
Először 1981. április 18. és 21. között sugározták négy rövidebb részben a tévében, egy hosszabb, egész estés filmként pedig 1981. december 10-én mutatták be a mozikban. Az 1980 utáni filmkészítés legnézettebb alkotása lett: a bemutatását követően 2,4 millióan látták. Ekkora sikert csak a Macskafogókkal értek el később a mozikban rajzfilm kategóriában.
A figurák először 1972-ben tűntek fel egy képregényben, a Füles rejtvényújságban. A film a Magyar Televízió megrendelésére a Pannónia Filmstúdióban először készült, négyrészes (kb. 20 perces) sorozatként, majd ebből állt össze játékfilmmé. Magyarországon 1981 és 1989 között 2,5 millióval növekedett a nézettségek száma. 2011-es árakon számolva 600 millió forintba került.
Sikerén felbuzdulva később sokan próbálkoztak a folytatással. Végül a Gát György által készített Kis Vuk című alkotást 2008-ban mutatták be. A film minden téren negatív kritikát kapott, anyagilag megbukott.
Ez az alkotás az, amely sose fog elévülni. Generációk énekelték főcímdalát, és nincs olyan ember hazánkban, aki ne érezne szeretetet, ha megjelenik előtte a kis róka képe. Meg kell még említenünk a kiváló szinkront is, mert Csákányi László (Karak), a kölyök Vuk (Pogány Judit), felnőtt Vuk (Gyabronka József), a Simabőrű (Koltai Róbert), Kag (Szabó Gyula), Sut (Benedek Miklós), nagyban segítette a film sikerét. Egy bizonyos, remekmű született, és nem véletlen, hogy ma is a kanapéra szegezi a gyerekeket és a felnőtteket egyaránt.
Még angol nyelvű kiadásra is sor került pár évvel később. A címe egyszerűen The Little Fox lett, 1987-ben adta ki az USA-ban videókazettán a Celebrity Home Entertainment. A Nickelodeon bemutatta időnként, mint „Special Delivery”. Az angol nyelvű kiadásban Vuk neve „Vic”, felesége neve „Foxy”-ra változott, Karak változatlan maradt.
A fürge rókalábak, surranó kis árnyak ma is szívmelengető mosolyra késztetik a rajzfilm nézőit hazánkban és bárhol, ahol megnézik.
Kép forrása: NFI