Kolodko Mihály, a miniszobrok nagy alkotója

Kolodko Mihályt (Mihajlo Kolodko) nem kell bemutatni azoknak, akik járják a fővárost, hiszen lépten-nyomon belebotolhatnak bronzszobraiba. Sokak örömére országszerte és külföldön is láthatunk tőle alkotásokat, amelyek annyire közkedveltek, hogy egyesek magukkal is viszik őket. Ilyen pl. a Trabant szobra a Keleti pályaudvar közeléből, vagy Süsüé, amely szőrén-szálán eltűnt. Ez utóbbi különösen népszerű volt, mert nosztalgikus érzéseket keltett az emberekben. A Szabadság téren elhelyezett szobrocska pótlására nem került sor.

Ezek a szobrok gyakran történelmi, kulturális vagy humoros utalásokat hordoznak. Meglepetésszerűen bukkannak fel köztereken, sokszor a lakók fedezik fel őket, és gyülekeznek köréjük. Igazán közkedvelt témája az utcai fotózásnak. Ilyenek pl. a Drakula szobra a Városligetben, vagy Mekk Eleké a Széll Kálmán téren, vagy a Főkukac a Bem rakparton. A rajongók szívesen utaznak egy-egy fotó kedvéért Tihanyba Gombóc Artúrhoz, vagy Veszprémbe és Vácra. Külföldön, ha arra járunk, Szöulban, New Yersey-ben, Velencében, Pulán, Mostarban és Münchenben is rátalálhatunk egy-egy kedves munkájára.

 
 

Kolodko Mihály 1978-ban született Kárpátalján, Ungváron. Első szobrait is ebben a városban helyezte el. Engedély nélkül tette ki őket, de nagyon hamar népszerűvé váltak, így egyre több felkérést kapott. A szobrok bár nem nagyok, de mély tartalommal bírnak. Utalnak magyar vagy egyetemes kulturális ikonokra, történelmi eseményekre, személyekre, de a szobrász szívesen formál meg mesehősöket is pl. a Kockásfülű nyulat, Micimackót, Vukot. Varázsának része a múltidézés, ezért sokak számára még szerethetőbbek aprócska alkotásai. Természetesen nagyobb volumenű szobrai is vannak, pl. a pesti rakparton Roskovics Ignác, a festő szobra Parlament közelében. Ezen az alkotásán látható szignója is.

A szobrász Budapesten él és alkot, folyamatosan készíti remekműveit, és akik valóban szoborvadászatban lelik örömüket, megkereshetik Paddington szobrát, vagy a Pasaréten található legendás virágárus házaspárét, esetleg a zseniális Rubik-kockát vagy Pumuklit Esztergomban) és a Szurikátát.

 

Kolodko Mihály nem szívesen szerepel a médiában, azt vallja, művei beszéljenek helyette. Meg is teszik. Most, hogy közeledik a tavasz, nem utolsó program nyakunkba venni a várost, és nekivágni akár Budapest vagy más települések tereinek, hiszen rengeteg apró szépség kukucskálhat ki egy-egy kerítés tövéből vagy gyönyörködtethet bennünket országszerte.

 

Kép forrása: Pinterest; kolodko.hu

Oktatás és nevelés területén dolgozom, de minden szabadidőmben írok. Szeretek belesni a hétköznapok függönye mögé és közben keresem az embert, a nőt a jól legyártott álarcok mögött. Néha meséket is írok, de gyakrabban novellákat, cikkeket és apró vicces történeteket.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here