A házasság hetében: A házasság gyilkosai

„A hagyományos eskü szövege a lényegre tér: jóban-rosszban, gazdagságban-szegénységben, egészségben-betegségben. Viharjelző szavak. A balsors elvontságnak tűnhet az ünneplés közepette. Úgy hisszük kezdetben, hogy a mostoha idő bennünket elkerülhet. Ez igazán természetes, ezt követeli a létfenntartás hosszú folyamata: hogyan is élhetnénk az életünket teljes tudatában minden ránk leselkedő veszélynek? Valahol mélyen, kimondatlanul mégiscsak tudnunk kell, igenis, tudjuk, hogy mindnyájunkra vár hánykolódás a nyílt tengeren! Igazából mi más a házasság, mint közös tutajon rekedni valakivel és mindent elkövetni a túlélésért?”

(Sophie Elmhirst)

 
 

A házasság, mint kapcsolat, kötődés és elköteleződés, pokolian nehéz dolog. Sosem volt egyszerű, de ennyi kihívásnak, megpróbáltatásnak talán sosem volt kitéve, mint napjainkban. Sok a kísértés, és az emberek sietnek a könnyebb utat választani. Nem akkor, amikor muszáj, mert bántalmazzák őket verbálisan vagy fizikailag. Nem akkor, ha az egyik fél alkoholista vagy szenvedélybeteg. Mind tudjuk, akik benne élünk vagy éltünk, hogy ezer oka lehet annak, ha a kötelék szakadozni kezd és az érzelmek elhalványodnak. Hogy megmenthető-e egy hosszú és hullámvölgyekkel teli házasság, senki nem tudja megmondani. Próbálkozni mindig érdemes, hiszen egykoron nem véletlenül választottuk a másikat. Megígértük neki, hogy kitartunk mellette, bár a szerelem lehet, hogy lassan elfogyott, mégis érdemes felülvizsgálni az érzelmeinket, és nemcsak arra hagyatkozni, hogy mi lesz, ha elválunk, vagy épp mi miatt maradunk csak együtt (kölcsön, ház, gyerekek). Íme néhány dolog, ami megöli a házas felek közötti egységet:

  1. Olyan titkok, amelyek feleslegesek, és gyanút keltenek.
  2. A lustaság, hisz ilyen esetben a munka nagy része az egyik fél vállát nyomja, míg a másik úgy viselkedik, mintha szolgálót tartana.
  3. A szükségtelen viták, zsörtölődések és számonkérések is jelentős mértékben távolítják el a feleket egymástól.
  4. A kölcsönös tisztelet hiánya. Ha megtapasztaljuk, hogy a másikat már nem tudjuk elfogadni, nem látjuk meg benne azt a pluszt, ami miatt szerettük, akkor a kapcsolat sajnos menthetetlen.
  5. Természetesen a hűtlenség is tönkre tehet mindent, amit addig gyűjtöttünk, megéltünk. Ez lehet érzelmi, pszichológiai vagy anyagi hűtlenség is. Nem, ne higgyük, hogy más nők-férfiak képeinek lájkolása lényegtelen tevékenység, ahogy a szörfözés se mások oldalán csodálva a külsejüket, életüket.
  6. A hazugság abszolút gyilkosa mindennek, hiszen, ha nincs bizalom, akkor minek az egész? Ha nem lehet elmondani a másiknak, hogy mi miatt késel, nem érsz haza időben vagy milyen más elfoglaltságod van, mert hazugságba kényszerít a veszekedésével és a cirkuszaival, akkor régen rossz a helyzet.
  7. Kellemetlenségek csúcsa lehet az is, ha nem házastársunkat, hanem pl. a barátainkat vagy a szüleinket helyezzük előtérbe, és mindenkor prioritást élveznek. Ez keserűséget vált ki a másikból, amelynek következményei nem vezetnek jó útra.
  8. Ha kevés időt töltünk a másikkal, mert a munkánk, karrierünk fontosabb, mert a barátaink számítanak ránk, mert meg akarunk felelni a szüleinknek, szintén feszültségforrást fakasztanak a házasság talaján.
  9. Ha folyton javítgatjuk a másikat, vagy ha mindig jobban tudunk valamit, akkor párunk elbizonytalanodik, és nem érzi, hogy ő fontos, és amit tud, az lényeges.
  10. Ha valaki a párja nélküli szórakozásban talál nagy örömöt, túlzottan független, és nem is akarja bevonni a másikat saját kedvteléseibe, szintén nem azt jelzi, hogy a kapcsolatuk szoros. A szabadság korlátozása szintén káros.
  11. Ha bántalmazza egyik fél a másikat, netán veszélyezteti a biztonságát és testi épségét.
  12. Az intimitás hiánya vagy durvasága is megölheti a jót, amit a másik addig érzett. Ha a felek nem beszélik át egymás igényeit, nagyon sok félreértésre kerülhet sor.
  13. A nyaggatás, a másik el nem ismerése egyáltalán nem segít a közös élet felépítésében.
  14. A kommunikáció hiánya, vagy épp a rossz kommunikáció, amelyben a felek elbeszélnek egymás mellett, netán meg se hallják a másikat.
  15. És végül, de nem utolsósorban a harag, a sértettség, a rosszindulat és kontrollálatlan kirohanások is a házasság vesztét okozzák egy idő után.

Érdemes néha megállnunk és elgondolkodnunk, mielőtt döntünk. Előfordult más a világtörténelemben, hogy párok visszataláltak egymáshoz, és olyan is, hogy a nagy szerelem se mentette meg a feleket a szakítástól.

 

Kép forrása: Pinterest

 

Oktatás és nevelés területén dolgozom, de minden szabadidőmben írok. Szeretek belesni a hétköznapok függönye mögé és közben keresem az embert, a nőt a jól legyártott álarcok mögött. Néha meséket is írok, de gyakrabban novellákat, cikkeket és apró vicces történeteket.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here