46 évvel ezelőtt, 1979. január 2-án mutatták be Magyarországon a filmtörténet egyik legismertebb és legkultikusabb sorozatát, az Onedin családot. Hazánkban kevesen voltak, akik keddenként nem ültek a foteljukban, és nem bámulták a pompás ruhákba öltözött hölgyeket, vagy kapták fel a fejüket, ha meghallották a jellegzetes főcímdalt, Hacsaturján Saprtacusának dallamát, és nem voltak kicsit szerelmesek a méretes barkóval rendelkező James Onedinbe.
A történet kezdetén James 28 éves, már tapasztalt, csaknem kiöregedett tengerésznek számít, aki eldönti, hogy nagy fába vágja a fejszéjét, és hajózási társaságot alapít. Ehhez szüksége van a kereskedő bátyja és a fellengzős, és gyakran öntelt húga segítségére is. Viszont mindez kevésnek bizonyul, ezért úgy dönt, hogy feleségül vesz egy nála idősebb, vagyonos nőt, és ezáltal megszerzi a Charlotte Rhodes nevű hajót, amivel majdan elérheti céljait.
A sorozat, amely 91 részen át szögezte a tévé elé a nézőket, egyszerre kalandos és romantikus, visszavezette a nézőket a vitorlás hajók hőskorának leáldozásához. Peter Gilmore (magyar hangja Kristóf Tibor, később Helyei László. Ugye hallja a kedves olvasó, amint a felvezetőben ezt elmondja egy kellemes hang?), Németországban született, de hatévesen elköltöztek Angliába. Egy válogatáson figyeltek fel rá, és választották ki a szerepre. Annyira türelmetlen volt, hogy megfenyegette a filmeseket, hogy faképnél hagyja őket azonnal, ha nem az övé lesz a szerep. Megkapta. 1971-től tíz éven át hat hónapot Onedin kapitányként töltött, de vállalt más szerepeket is, mert állítása szerint nem fizették meg jól. A feleségét játszó Anne Stallybrass, később valóban a harmadik felesége lett.
A történet szerint a filmbeli házaspár bár nem szerelemből házasodik, végül megkedveli egymást, és tisztelet övezi a kapcsolatukat addig, amíg Anne a szülésbe bele nem hal. Lányukat Charlotte-ot James Onedin látni sem akarja.
James húga se egy egyszerű hölgy, hiszen két udvarlója is akad, és az egyiktől terhes is marad, mégis a másik veszi el, de a rátarti Elizabeth Fraser szíve mindig is Robert Fogartyért dobog.
Nem szabad kihagynunk a felsorolásból Baines kapitányt sem, aki a maga dörmögésével jelentősen ellensúlyozza James Onedin hirtelen természetét. Bár nem kíméli a sors tulajdonost, végül azért rátalál a szerelem. Többször fenyegeti vállalkozása csődje, hiszen megjelennek a gőzhajók, amelyek sokkal megbízhatóbbak a tengeren, mint a szelek kénye-kedvének kitett vitorlások.
El kell mondanunk, hogy a forgatásokon korhű vitorlásokat használtak, és húsz országból szedték össze őket. Ez jelentős mértékben növelte a sorozat sikerét. A helyszínek is valóságosak voltak, bár Liverpoolban nem forgattak, ahol a történet magja játszódik.
Sikerét Magyarországon csak a Rabszolgasors tudta túlszárnyalni. Azokban az időkben, amikor nem voltunk elkényeztetve millió és millió sorozattal, talán az is hozzájátszott a közös kultúra kialakulásához, hogy az emberek minden szerdán meg tudták beszélni az esti részeket, és volt valami abszolút összekacsintósan nagyszerű ezekben az egyforma élményekben.
Peter Gilmore népszerűségét az is alátámasztja, hogy még az akkori Romániába is meghívták, és ő nem utasította vissza a felkérést. Az emberek kitörő örömmel fogadták, de Ceausescu-nak nem lehetett túl szimpatikus, mert levetette a sorozatot nem sokkal később a tévé képernyőjéről.
Hogy ma emlékeznek-e az Onedin családra, nem tudnánk megmondani, de úgy hisszük, ugyanúgy megállná a helyét, mint közel öt évtizeddel ezelőtt.
Kép forrása: Pinterest