Filmajánló: Squid game (Nyerd meg az életed)

A sorozat egy hónap alatt 111 milliós nézettséget ért el a Netflixen és a a legnézettebb, saját gyártású sorozata lett.  2021-ben került bemutatásra az első évad, és legyen bármennyire is sikeres, én kivontam magam a hatása alól. Soha nem vonzottak különösebben a koreai sorozatok, jellemek, és úgy gondoltam, érzés – és gondolatvilágban is messze állnak tőlem. Erre eljött a 2024 decembere, amikor egy üres estén úgy döntöttem, legyen. Bevallom, eltartott egy ideig, amíg ráéreztem. Zavart a szereplők fura arcmimikája, beszédstílusa, és a hagyományostól eltérő reakcióik sokasága. De nem adtam fel, és ma már tudom, hogy jól tettem.

Jöjjön egy rövid ízelítő a sorozatról:

 
 

456, anyagi problémákkal küszködő ember meghívást kap egy játékba, melynek díja 45,6 milliárd dél-koreai von (kb, 11,8 milliárd forint). A versenyzőknek hagyományos koreai gyerekjátékokat kell játszaniuk, azonban halálos következményei vannak annak, ha valaki veszít. A játékot rejtélyes maszkos emberek irányítják. A főszereplő Szong Gihun, egy elvált, hatalmas adósságokkal rendelkező sofőr, akinek nyomorúságos az élete. Egy nap aztán a titokzatos játék részese lesz. Mindegyik játékos a maga életének szerencsétlen szereplője, nincs más választása, mint nyerni vagy kiszállni, azaz mint később kiderül, meghalni. A sorozat a legalapvetőbb emberi gyengeségekre épít, méghozzá profi szinten. Mindenki kapzsi, kiszolgáltatott, vágyik a sok pénzre, amelytől megváltást remél. Úgy érzi, ha pénze van, mindene van.

Már az első rész ütősen indít, és a néző, jelen esetben én, aki egyáltalán nem olvastam utána, azt érzi, hogy alaposan fejbe vágták:

„Egyik nap a metróállomáson egy rejtélyes, jól öltözött férfi egy ttakcsi nevű játékra invitálja őt, amellyel nyer is százezer vont. A férfi átad neki egy furcsa névjegykártyát azzal, hogy ha még több pénzt szeretne nyerni, jelentkezzen. El is fogadja, ám egyszer csak elkábítják, majd egyenruhában ébred 455 másik játékossal együtt egy különös helyszínen. Valamennyien kaptak egy sorszámot, rájuk pedig különös, vörösbe öltözött maszkos férfiak vigyáznak, akiket egy fekete maszkos férfi, a Frontember irányít. Valamennyi játékosban közös, hogy súlyos pénzzavarral küzdenek, és nagy szükségük lenne a főnyereményre, ami több milliárd von. Ehhez mindössze annyit kell tenniük, hogy hat nap alatt megnyernek hat játékot. Szong összebarátkozik a 001-es játékossal, aki egy idős úr, és felismeri a játékosok közt gyerekkori barátját, Cso Szangut, és a 067-es játékosban az őt korábban kifosztó zsebtolvajt. Az első játék a „Piros lámpa, zöld lámpa” egy klasszikus gyerekjáték, ahol egy óriási robotkislány áll háttal a részvevőknek, akiknek a szintidő alatt el kell érniük a célvonalat. Amikor a kislányfej megfordul, meg kell merevedniük és nem szabad mozdulniuk, mert aki mozog, az kiesett. Amit azonban a játék szervezői nem mondtak el, az az, hogy aki kiesik, azt agyonlövik. Hatalmas pánik tör ki, több tucat ember meghal, Szong viszont a 199-es játékos, egy pakisztáni vendégmunkás segítségével teljesíti a feladatot.”

Már itt tisztában lehetünk a helyzet brutalitásával, még akkor is, ha a szereplők, akik túlélik az első próbát, választhatnak, akarják-e folytatni vagy a többség kívánsága szerint kiszállnak. Félelmetes látni, hogy történjék bármi is, az emberek a pénzt fontosabbnak tartják az életüknél, és abban az esetben is folytatni szeretnék az életre-halálra menő küzdelmet, ha van lehetőségük hazamenni. A legtöbb kiszolgáltatott és kétségbeesett játékosnak, akinek megismerjük a hátterét, elfogadjuk, hogy nem tud mást tenni, de hogy mindegyik rákényszerül erre a fura öngyilkosságra, az már nem bizonyos.

A  játék szervezői tökéletesen ismerik az emberi észjárást, figyelik versenyzőiket, és nem engedik ki őket a markukból még akkor se, amikor azok azt hiszik, megszabadultak. Egy rendőr hisz csak a főszereplőnek,aki feljelentést tesz és elmeséli, mi is történt vele. Ő az, aki megpróbál beférkőzni a szervezet katonái közé, akik szintén nem mások, mint áldozatot, élő robotok, akiknek végre kell hajtaniuk a legdurvább feladatokat is. Kíméletlenül meg kell ölniük azokat, akik nem azt teszik, amit kell, vagy ellenállnak. Aki nem bírja a véres jeleneteket, a gyengeség ilyen mértékű kizsákmányolását, bele se fogjon. Akit viszont érdekel, hogy működik az emberi elme, és el tud vonatkoztatni a brutalitástól, mindenképp foglaljon helyet egy kényelmes kanapén és engedje át magát ennek a sorozatnak.

Ahogy halad előre a történet, a nézőben végig az motoszkál, hogy aki megírta a sztorit, az vagy elmebeteg vagy zseni. A kegyetlenség, a szervezettség, a tervszerű öldöklés úgy van előkészítve, hogy csak azt látjuk, a szereplőkön áll vagy bukik minden. Ez azonban nem igaz, mert hiába minden terv, előrelátás, szövetkezés, az alattomosság, a gonoszság utat tör magának, és a legelszántabbakat is földbe döngöli vagy eltiporja. Pedig csak úgymond gyerekjátékokról van szó, amelyekkel akárki játszhatott valaha, csak épp nem halt bele.

Épp ez is része a durvaságnak, ahogy az is, hogy az ember ráébredhet porszemnyi létének értékére. A szervezők gátlástalanul élvezik a „játékot”, ami egyenlő a halállal. Mindezt már legalább egy évtizede. Titkukra nem derül fény, és ez magabiztossá teszi őket. A közéjük beépülő rendőrnek sincs könnyű dolga, főleg, mert a testvérét keresi, nem beszélve arról, hogy a szabályok ismeretével sincs tisztában. A hab a tortán még az, hogy szervkereskedelem is húzódik a háttérben.

A sorozat fogadtatásáról:

Nyerd meg az életed az első olyan koreai sorozat lett, melynek sikerült a Netflix heti tízes toplistáját vezetni globálisan, beleértve az Egyesült Államokat is.

A Rotten Tomatoes hét kritikus véleménye alapján 100%-osra ítélte a sorozatot.

„A Sorozatjunkie kritikusának alapvetően tetszett az alkotás, de nem volt elégedett a végkifejlettel: „Összességében […] egy izgalmas, látványos és könnyen darálható sorozat a Nyerd meg az életed, egy hatalmas „DE”-vel minden kifejtett pozitívuma ellenére.” Vízer Balázs a PORT.hu -nak írt kritikájában úgy vélte, a sorozat „ezerszer menőbb és okosabb”, mint a legtöbb hasonló túlélőfilm. Dicséri a díszleteket, a kosztümöket, a szereplők kidolgozottságát, hús-vér voltát és az amúgy ismert koncepció minőségi kivitelezését.”

És a napokban megérkezett a 2. évad, amely tulajdonképpen nem is kellene, hogy létezzen, hiszen az első lezárult, méghozzá úgy, hogy a néző fellélegezhetne, ha akarna. Hogy mit hoz magával, még nem tudni, ideje nekifogni, de csak annak, aki elhiszi, hogy a világ pontosan olyan aljas és kiszámíthatatlan tud lenni, mint ebben a sorozatban. A mostani évadot óriási kampány előzte meg, és már a beharangozója ijesztő, nem beszélve arról, hogy egyre több helyen játszanak kalmárjátékot, ahogy a film nevezi, és nyílnak szabadulószobák is ebben a témakörben.

(Forrás: Wikipédia)

Squid game, Netflix, 1. évad 9 rész, szinkronos 

Kép forrása: Pinterest

Oktatás és nevelés területén dolgozom, de minden szabadidőmben írok. Szeretek belesni a hétköznapok függönye mögé és közben keresem az embert, a nőt a jól legyártott álarcok mögött. Néha meséket is írok, de gyakrabban novellákat, cikkeket és apró vicces történeteket.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here